דפי מידע

טיפול ומניעה

לימפדמה בגפה שמאל, אחרי טיפול

מכשירי לחץ פנאומטיים (כמו הלימפה-פרס)

 

קיימים בשוק מכשירי לחץ פנאומטיים היוצרים לחץ אויר משתנה לסירוגין המסייע להחזר הלימפתי . השימוש בהם צריך להיעשות תוך התייעצות עם רופא והפיזיותרפיסט המטפל ומחייב קבלת הדרכה לשימוש מותאם. חשוב לזכור כי עיסוי לימפתי עצמי מקדים הינו חלק מפרוטוקול של הטיפול ויש לתת את הדעת למרכיבי הטיפול הנוספים : כללי הזהירות כולל מדדי לחץ דם, אביזרי החבישה האלסטיים והפעילות הגופנית. קיימים מכשירים מסוגים שונים לבניית עוצמת וכווני הלחץ. השרוולים בעלי מגוון בכמות תאי הלחץ ובמבנה. קיימת עדיפות לטיפול בשרוול המשלב גפה עם פלג הגו והחזה לטיפול ביד או כוללים את אזור הבטן לבצקת בגפיים התחתונות. עקב עלות המכשור יש העדפה בהשאלתו או השכרתו בשלב התחלתי. יש קופות חולים שמשתתפות בקנייתו אך אז לעיתים נאלץ המטופל לוותר על טיפולי הפיזיותרפיה הלימפתית בקופה עקב כך. יש להדגיש את המשכיות המעקב הפיזיותרפי בסוג טיפול זה.

 

טיפול פולשני- ניתוחי ללימפאדמה

 

במאה האחרונה נוסו מספר טכניקות ניתוחיות במטרה להוריד ואפילו לרפא לימפאדמה. הרבה מהטכניקות ננטשו . יש לשקול גישה ניתוחית בקפידה מאחר והניתוח הוא פולשני, בעל סיכונים והוא אינו מבטל בהכרח את הצורך בהמשך טיפול כרוני. הניתוח אינו מתאים לחולים עם מחלה אונקולוגית אקטיבית. בישראל בדומה למרבית העולם המערבי מקומם של הניתוחים במכלול הטיפולים שולי בלבד ולעיתים נדירות מוצע כאלטרנטיבה ראשונית למטופל. הניתוחים ברובם הם ללא מידע ארוך טווח.

 

קיימות גישות שונות ומטרות שונות לניתוחים.

 

ניתוחי כריתה-

  • ניתוח מסוג Debulking בו כורתים את הרקמה התת עורית, שבה נמצאת הבצקת והרקמה העודפת ועם שארית העור סוגרים את החתך. בשיטה זו קיימים חסרונות עקב האשפוז הארוך יחסית לאחר הניתוח, תהליך החלמה ארוך ומורכב, צלקות, אובדן תחושה באזור המנותח, הישארות בצקות בקרסוליים וכפות הרגליים והתכנות לניתוחים חוזרים.

  • שאיבת שומן Liposuction לבצקות לימפתיות כרוניות בגפיים תחתונות ועליונות. מתאים בעקר לבצקות שאינן גומתיות עם הרכב של רקמת שומן בעקר. לאחר הניתוח חובה להשתמש באמצעי לחץ אלסטיים שרוול או גרב לחץ.


ניתוחים לשיפור זרימת הלימפה-

  • רק לאחרונה עם שיפור האמצעים המיקרוכירורגים הניתוחיים ניתן לראות היצע ניתוחי המתרכז בשתי טכניקות עיקריות

  • חיבור כלי לימפה לכלי דם ורידי- Lymphovenous bypass בו לוקחים צינור לימפה חסום ומעבירים לוריד סמוך על מנת לאפשר זרימה חופשית . ניתוח זה מתאים לבצקת בשלבים ראשוניים בלבד העברת בלוטות לימפה בריאות עם רקמה דמית עשירה Lymph node transfer לאזור לימפתי פגוע במטרה לשחזר קשר לימפתי חדש.